Join the family ATR

МінТОТ розпочало роботу над Стратегією популяризації кримськотатарської мови

2 October 2020, 08:55
910

Міністерство з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України розпочинає роботу над стратегією розвитку і популяризації кримськотатарської мови. Підготувати Концепцію стратегічного документу планується до кінця 2020 року.

Про це повідомляється на сайті відомства.

«Кримськотатарська мова, як мова одного з корінних народів України, є невід’ємним елементом ідентичності та етнокультурної цілісності української нації. Реалізація прав носіїв мови, розвиток мовної самобутності корінних народів гарантується Конституцією України. Ці тези також закріплені у заяві Верховної Ради України щодо гарантії прав кримськотатарського народу у складі Української держави», — йдеться у повідомленні.

У міністерстві нагадали, що згідно з класифікацією ЮНЕСКО, кримськотатарська належить до мов, що знаходяться під серйозною загрозою.

«Чинниками небезпеки, з одного боку, є політика російської окупаційної влади щодо обмеження сфер застосування кримськотатарської мови. З іншого — виїзд частини носіїв мови на материкову Україну з подальшим дисперсним розселенням, що створює ризики асиміляції та зниження мовного потенціалу», — заявили у МінТОТ.

Мінреінтеграції наголосило, що з огляду на це існує об’єктивна потреба втілення на рівні державної мовної політики України комплексу заходів щодо ревіталізації та розвитку кримськотатарської мови з врахуванням актуальних обставин, які значною мірою формуються чинником тимчасової окупації Криму.

«Питання розвитку кримськотатарської мови має два виміри. З одного боку, воно є самодостатнім у тому плані, що мова є унікальною складовою культури. Її збереження і розвиток є самодостатньою метою. Тут перше слово має бути за фахівцями-лінгвістами. Проте, питання розвитку мови ми розглядаємо і в контексті практичних кроків щодо деокупації і реінтеграції Криму. Україна як держава має взяти на себе ініціативу. Щоб навколо цього виникав живий зв'язок з нашими громадянами у Криму», — заявив віцепрем’єр-міністр України, міністр з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України Олексій Резніков.

Він також додав, що упродовж місяця проводилися консультації з Меджлісом кримськотатарського народу та з науковцями і освітянами щодо того, з яким колом завдань доведеться працювати.

«У підсумку є спільне розуміння, що питання розвитку мови є комплексним і потребує докладання зусиль протягом тривалого часу. Наразі воно де-факто належить до компетенції різних відомств, потрібна нормативна основа для міжвідомчої координації. Враховуючи, що на рівні ООН вже ухвалено рішення про Міжнародне десятиліття мов корінних народів (2022-2032 рр.), виникла ідея розробити Стратегію розвитку і популяризації кримськотатарської мови на цей же період», — зазначив Олексій Резніков.

Окрім того, повідомляється, що у контексті практичної роботи з підготовки Стратегії розвитку і популяризації кримськотатарської мови Мінреінтгерації розпочало збір пропозицій від широкого кола фахівців, серед яких науковці-тюркологи і вчені-мовознавці, викладачі закладів вищої та загальної середньої освіти, представники громадських інституцій, журналісти та мистці. Після узагальнення отриманих матеріалів на базі Мінреінтеграції відбудеться установочне засідання робочої групи за участі представників заінтересованих органів виконавчої влади, Меджлісу кримськотатарського народу, установ НАН України, закладів вищої освіти, медіа і громадського сектору. Підготувати Концепцію стратегічного документу планується до кінця 2020 року.

Як повідомляв ATR.ua, раніше у Меджлісі кримськотатарського народу заявили, що вони запрошують усіх бажаючих взяти участь у складі робочої групи у підготовці Стратегії розвитку та популяризації кримськотатарської мови в рамках 10-ліття мов корінних народів, проголошеного Генеральною Асамблеєю ООН.