newsshowslive
Вступить в семью ATR

У Криму простилися з ветераном кримськотатарського національного руху — помер 84-річний Іззет Хаїров: ZAMAN

22 июля 2021, 08:58
501

У Криму на 84 році життя пішов ветеран кримськотатарського національного руху Іззет Хаїров.

Прощання відбулося у Сімферополі, а поховання — на кладовищі Мамут-Султана. 

Ще дитиною Іззет Хаїров пережив депортацію. У 1961 році вступив на Фізичний факультет Самаркандського університету. Тоді ж разом з іншими молодими кримськими татарами створив Союз кримськотатарської молоді. Його метою стала боротьба за повернення кримських татар на Батьківщину. 

Вперше Хаїров потрапив на допити КДБ у квітні 1962-го, вони тривали по 15-20 годин. Згодом за ним почалося тотальне стеження, однак активіст не залишив своєї діяльності. 

Багато років Іззет Хаїров був спецкур’єром у національному русі — забезпечував обмін інформацією між ініціативними групами у різних містах та районах. 

Силовики влаштовували обшуки у його оселі понад 10 разів. 

Хаїрова заарештували 13 листопада 1968 року разом з іншими 9 кримськотатарськими активістами. Судилище над ними дістало назву «Ташкентський процес». Десятьох кримських татар звинуватили у наклепі на радянський устрій та проведенні нелегальних зі брань. Усіх засудили до різних термінів. Іззет Хаїров відсидів півтора року, до того ж був відрахований з університету. Втім, після звільнення він ще активніше включився до національного руху. 

У 1996 році на Курултаї був обраний до представницького органу кримських татар та продовжував боротьбу за права народу до останнього.   

ЧИТАЙТЕ ТАКЖЕ

12:26
video Міністри ЄС закликають до термінового розслідування причини смерті Шишова: ZAMAN
Міністри ЄС закликають Україну якнайшвидше розслідувати причини смерті очільника «Білоруського дому в Україні» Віталія Шишова, якого знайшли повішеним у столичному парку.
#вбивство_Шишова#міністри_ЄС#розслідування_причин_смерті
12:03
video Справа повішеного очільника «Білоруського дому» перебуває під контролем президента України — прессекретар: ZAMAN
Справа очільника «Білоруського дому в Україні» Віталія Шишова, якого знайшли повішеним у парку, перебуває під особистим контролем президента.
#президент#розслідування#Білоруський_дім_в_Україні#вбитий_Шишов
11:49
video У Києві знайшли повішеним очільника «Білоруського дому в Україні» Віталія Шишова — поліція не виключає вбивство: ZAMAN
У столичному парку знайшли повішеним очільника «Білоруського дому в Україні» Віталія Шишова. Поліція вже почала розслідування і не виключає вбивство.
#вбивство#розслідування#Шишов#Білоруський_дім_в_Україні
10:56
video Порятунок обгорілих коней — волонтери з США лікують постраждалих у пожежах тварин: ZAMAN
Волонтери з США лікують коней, що постраждали під час лісових пожеж на сході штату Вашингтон.
#США#пожежі#коні#волонтери#порятунок